Czasami niezbędne jest strojenie

Może się okazać, że podczas dokonywania pomiarów doszło do zaburzenia parametrów urządzenia pomiarowego. To może prowadzić do tego, że będzie ono wskazywać zupełnie inną wartość niż powinno. Taka sytuacja może w konsekwencji prowadzić do tego, że nie wykryjemy niektórych problemów w odpowiednim czasie. Dlatego tak ważne jest, aby co jakiś czas była przeprowadzana kalibracja.

Kalibracja pozwala na ustawienie odpowiednich parametrów

Jeżeli mamy podejrzenie, że nasze urządzenie nie wykonuje pomiarów w sposób prawidłowy, powinniśmy to jak najszybciej sprawdzić. Wówczas trzeba będzie skorzystać ze specjalnych urządzeń do wzorcowania (wzorców pomiarowych), dzięki którym będzie można określić, jakie wartości wskazuje dane urządzenie w stosunku do tych które powinno wskazywać. Jeśli okaże się, że wskazanie jest poza dopuszczalną tolerancją, wówczas niezbędne będzie ustawienie parametrów takiego urządzenia na nowo, tak aby wskazywało odpowiednie wartości. Czasami możliwe jest przeprowadzenie strojenia w procesie wzorcowania miernika elektrycznego.

Miernik pętli zwarcia zapewnia nam bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Z pewnością ucieszy nas fakt, że jeżeli na naszym wyposażeniu będzie znajdował się miernik pętli zwarcia, to będziemy mogli czuć się naprawdę bezpiecznie. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, czy cała instalacja będzie działać tak jak powinna. W szczególności dotyczy to przypadków zaistnienia zwarć i związanego z tym poprawnego zadziałania zabezpieczeń nadprądowych. Wykonywanie regularnych pomiarów takim miernikiem sprawi, że wszyscy korzystający z takiej instalacji będą naprawdę bezpieczni.

Kluczowe jest abyśmy mieli pewność, że za każdym razem przeprowadzamy niezbędne pomiary i że faktycznie instalacja jest bezpieczna dla jej użytkowników.