Chcemy mieć pewność, że pomiary są prawidłowe

Jeżeli pracujemy z urządzeniami, które mają dokonywać pomiarów i wskazywać nam, czy wszystko działa w odpowiedni sposób, to z pewnością chcemy mieć pewność, że faktycznie są one odpowiedniej jakości. W szczególności istotne jest to, czy wykonują pomiary z odpowiednio wysoką dokładnością. Jeśli tak nie jest, musimy podjąć odpowiednie działania, które będą musiały to skorygować.

Wzorcowanie pozwala nam sprawdzić czy wszystko się zgadza

Okresowo, dla pewności że wykonany przez nas pomiar jest prawidłowy, dokonujemy sprawdzenia z wykorzystaniem urządzenia wzorcowego. Dzięki temu, że oddamy miernik do wzorcowania (inaczej kalibracji), mamy możliwość sprawdzenia, czy nasz przyrząd działa poprawnie i wystarczająco dokładnie i w związku z tym czy możemy go wykorzystywać do przeprowadzania pomiarów.

Kalibracja jest potrzebna

Może się okazać, że jakiś przyrząd podczas użytkowania zacznie źle działać. Może powiększy się jego błąd pomiarowy, lub wyniki pomiarowe nie będą odzwierciedlać zmian wielkości rzeczywistej. Wówczas będzie musiała być przeprowadzona kalibracja (inaczej wzorcowanie). Jeśli wyniki wzorcowania znajdą się poza dopuszczalną tolerancją,  konieczna będzie naprawa lub strojenie miernika. Po wykonaniu tej operacji będziemy mieli pewność, że dokonywane pomiary będą odzwierciedlały rzeczywiste wartości.

Warto co jakiś czas weryfikować wyniki pomiarowe uzyskiwane z pomocą naszych mierników. Ważne jest posiadanie pewności dotyczącej wymaganej dokładności pomiarowej wykorzystywanego przez nas sprzętu. Tylko wtedy będziemy przekonani, że wszystko działa dokładnie tak jak powinno, a wykonywane przez nas pomiary są rzetelne.